Infolinia +48 22 49 43 790        Napisz rezerwacje@gorskie-resorty.pl Napisz                 

5 powodów, dla których warto odwiedzić Świątynię Wang

Świątynia Wang to jedyny taki kościół w Polsce. Sprowadzony z Norwegii zabytek liczy sobie kilkaset lat, a nadal służy wiernym w Karpaczu. Dodatkowo jest idealnym przystankiem w drodze na Śnieżkę. Zobaczcie, z jakich powodów warto tam zawitać!

 

Aby przenieść się do średniowiecznej Norwegii

Historia tej budowli jest niezwykła – została przeniesiona do Karpacza w 1842 roku z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Władze tamtejszego miasteczka postanowiły sprzedać kościół, gdyż był już nieco sfatygowany, i postawić nowy. Po długiej podróży trafił do Karpacza, gdzie po dziś dzień służy miejscowym wiernym. Niesamowite doznania gwarantowane!

W drodze na Śnieżkę

Karkonosze kryją w sobie wiele pięknych i niesamowitych miejsc – jednym z nich jest właśnie Świątynia Wang. Szykując się do zwiedzania, można też zaliczyć inne ciekawe miejsca – w tym must see regionu – Śnieżkę. Kierując się niebieskim szlakiem na ten najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, po drodze zobaczymy trzy słynne schroniska: Samotnię, Strzechę Akademicką oraz Dom Śląski. Mijać będziemy także Domek Myśliwski, w którym aktualnie znajduje się Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Mały Staw – drugie co do wielkości jezioro Karkonoszy, oraz jedno z najbardziej malowniczych miejsc.

Aby uczestniczyć w artystycznej uczcie

Słynny kościół w Karpaczu jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją historię, ale też na ukryte w nim skarby. Świątynia może się poszczycić misternie rzeźbionymi portalami wejściowymi z typowymi dla Wikingów zdobieniami. Mówi się nawet, że fragmenty świątyni zbudowane są z ich łodzi.

 

Również wyjątkowo pięknie prezentują się zwieńczenia kolumn, tzw. kapiteli. Wyrzeźbiono na nich postacie zwierząt i roślin. W centrum świątyni znajduje się masywny krzyż wykonany z jednego pnia, wraz z postacią Chrystusa wyrzeźbionego w drewnie lipowym.

Dla chwili zadumy na górskim cmentarzu

Cmentarz o którym mowa, mieści się tuż za kościołem, i ma już prawie 200 lat. Spoczywają tu zarówno miejscowi mieszkańcy, jak i tragicznie zmarli turyści. Został tu pochowany słynny poeta – Tadeusz Różewicz Cmentarz robi wrażenie – głównie ze względu na misternie wykonane nagrobki, z których każdy wygląda inaczej.

Dla odhaczenia w przewodniku

Prawie w każdym przewodniku czy blogu o Karkonoszach pojawia się wzmianka o Świątyni Wang, jako jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. I nic dziwnego – w końcu to, według niektórych źródeł, najstarszy drewniany kościół w Polsce. Co ciekawe, do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa – całość połączono złączami ciesielskimi. Będąc w Karkonoszach, koniecznie zobaczcie ten jedyny w swoim rodzaju zabytek!

Oto pierwsza część cyklu, w którym piszemy o naszych nowych inwestycjach
Karkonosze po czeskiej stronie są równie piękne, co te w Polsce. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają u naszych sąsiadów...
Świątynia Wang to jedyny taki kościół w Polsce. Sprowadzony z Norwegii zabytek liczy sobie kilkaset lat, a nadal służy wiernym w Karpaczu. Dodatkowo jest idealnym przystankiem w drodze na...
Wyprawa z dzieckiem, niezależnie od jego wieku, może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Co zrobić, aby zminimalizować niepotrzebny stres i wybrać odpowiednie miejsce na wakacje z maluchem...
Karkonosze słyną z malowniczych szlaków – nie tylko pieszych, ale także rowerowych. Kilkaset kilometrów ciekawych tras ciągnie się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie...
Karkonosze to miejsce magiczne. Nie tylko dzięki wspaniałej naturze i zapierającym dech w piersiach widokom, ale także niepowtarzalnym atrakcjom.
10 sposobów na wypoczynek w Karkonoszach
Lato z dzieckiem w Karkonoszach
Chcesz być powiadamiany o zniżkach i promocjach? Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się o super ofertach wcześniej niż inni!