Infolinia +48 22 49 43 790        Napisz rezerwacje@gorskie-resorty.pl Napisz                 

Top 10 czeskich atrakcji – w Karkonoszach i nie tylko

Czeskie Karkonosze co najmniej tyle samo ciekawych miejsc co te po polskiej stronie. Nasi sąsiedzi mogą się jednak pochwalić też innymi cudami natury, które wcale nie są tak bardzo oddalone od polskiej granicy, a są zdecydowanie warte odwiedzenia. Sprawdźcie sami!

 

Wodospad Panczawski

Jeśli widzieliście już Wodospad Szklarki, Kamieńczyka i Mumlawy – pora na Wodospad Panczawski. To najwyższy wodospad nie tylko w Karkonoszach, ale też w całej Europie Środkowej, nie licząc Alp. To 148 metrów imponujących kaskad wodnych, spływających ze zbocza Łabskiego Dołu.

Dolina Obri dul

To wyjątkowo malownicza, polodowcowa dolina w czeskich Karkonoszach, zwana też Olbrzymią Doliną i Kotłem Olbrzyma. 325 hektarów rozciągających się pomiędzy miejscowością Pec pod Śnieżką a podnóżem Śnieżki stanowi rezerwat przyrody. Znaleźć tu można takie przyrodnicze cuda jak wąwozy, stoki lawinowe, wodospady i rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Huta Szkła i Browar NOVOSAD & SYN

Ta atrakcja zachwyci zarówno miłośników złotego trunku, jak i kryształowych wyrobów. Novosad & Syn to najstarsza prywatna huta szkła w Czechach. Jej niemal 300-letniej historii można doświadczyć podczas zwiedzania – turyści mogą podziwiać unikatowe zabytki jak np. stuletnia szlifiernia napędzana turbiną wodną. Co więcej, w tym samym miejscu znajduje się browar, gdzie na własne oczy można zobaczyć produkcję niefiltrowanego piwa, a także skosztować „zacieru” z rumem.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew

Położona w lesie majestatycznego Karkonoskiego Parku Narodowego, Ścieżka w Koronach Drzew to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc po czeskiej stronie Karkonoszy. Trasa mierzy 1300 metrów, a w najwyższym punkcie wieży widokowej ma 45 metrów wysokości. Z jej szczytu można podziwiać wierzchołki najwyższych, 150-letnich drzew oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy. A kiedy już ponapawacie się widokami, możecie za dodatkową opłatą zjechać na dół po 50-metrowej zjeżdżalni, prosto do podziemnej ekspozycji.

Skalne Miasto

Mimo że kręcono tu „Opowieści z Narni”, bardziej odnaleźliby się tu orkowie i elfy z tolkienowskiego uniwersum. Adršpašskoteplické skály, zwane też Skalnym Miastem to wyjątkowa atrakcja, znajdująca się zaledwie 30 km od polskiej granicy. Ten skalny kompleks tworzy niezwykły labirynt, przez który biegnie trasa turystyczna. Inspirowali się nim artyści już w epoce romantyzmu – może i Wy znajdziecie tu natchnienie? Skalne Miasto najlepiej zwiedzać latem i wczesną jesienią, kiedy jeszcze można pływać po jeziorku ukrytym między skałami łódką.

Puszcza Rychorska

To najwyżej położone miejsce na pasmie górskim Rychory, a zarazem magiczna i tajemnicza pierwotna puszcza Karkonoszy, gdzie w mglistych odmętach niejeden stracił orientację. Atmosferę rodem z horroru tworzą powykręcane i karłowate buki porośnięte mchem. Do puszczy można dotrzeć z miejscowości Horní Maršov, skąd należy się udać żółtym szlakiem.  

Kotlina Labski Dul

Ten dziki parów został uznany przez samych Czechów za jedno z najpiękniejszych miejsc po czeskiej stronie Karkonoszy. Nie tylko ze względu na wodospady, pośród których znalazł się również wspominany już Wodospad Panczawski, ale też skalne formacje i urokliwe Łabskie jamy. Ciekawostką jest też schronisko Labska bouda, którego korzenie sięgają do roku 1830, kiedy to stała tu prowizoryczna budka z kamieni, kory i chrustu, w której sprzedawano mleko, kozi ser i gorzałkę. Dzisiaj w schronisku serwowana jest pyszna czeska kuchnia, a sam budynek oferuje 60 łózek.

Szpindlerowy Młyn

Najbardziej uwielbiony przez miłośników sportów zimowych Szpindlerowy Młyn oferuje 14 wyciągów narciarskich i kolejek linowych oraz 25 km tras zjazdowych i 85 km tras biegowych. Ten pełen atrakcji kurort tętni życiem nie tylko zimą – wiosną odbywają się tu zawody w kajakarstwie górskim, a latem można tu skorzystać z około 100 km tras rowerowych, letniego toru saneczkowego czy z parku linowego.  

Praga

Praga bez wątpienia jest turystyczną perełką wśród europejskich stolic – powalająca liczba zabytków i atrakcji spokojnie pozwoli spędzić tu nawet kilka dni bez szans na nudę. Do najciekawszych należy zaliczyć Most Karola, Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym, Zamek na Hradczanach, Willę Bertramka czy też tańczący dom.

Morawski Kras

Mimo że położony nieco dalej – około 4 godzin jazdy samochodem od polskiej granicy – Morawski Kras jest zdecydowanie wart odwiedzenia. To najpiękniejszy kompleks jaskiń w Europie. Znajdziemy ich tu aż 1600, z czego tylko 4 są dostępne dla zwiedzających. Największe wrażenie robi przepaść zwana Macochą. Kilkudziesięciometrowy spad można podziwiać z dwóch mostków – dolnego i górnego. Odważni mogą się wybrać na spływ podziemną rzeką Punkva. Wrażenia niezapomniane!

Oto pierwsza część cyklu, w którym piszemy o naszych nowych inwestycjach
Karkonosze po czeskiej stronie są równie piękne, co te w Polsce. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają u naszych sąsiadów...
Świątynia Wang to jedyny taki kościół w Polsce. Sprowadzony z Norwegii zabytek liczy sobie kilkaset lat, a nadal służy wiernym w Karpaczu. Dodatkowo jest idealnym przystankiem w drodze na...
Wyprawa z dzieckiem, niezależnie od jego wieku, może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Co zrobić, aby zminimalizować niepotrzebny stres i wybrać odpowiednie miejsce na wakacje z maluchem...
Karkonosze słyną z malowniczych szlaków – nie tylko pieszych, ale także rowerowych. Kilkaset kilometrów ciekawych tras ciągnie się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie...
Karkonosze to miejsce magiczne. Nie tylko dzięki wspaniałej naturze i zapierającym dech w piersiach widokom, ale także niepowtarzalnym atrakcjom.
10 sposobów na wypoczynek w Karkonoszach
Lato z dzieckiem w Karkonoszach
Chcesz być powiadamiany o zniżkach i promocjach? Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się o super ofertach wcześniej niż inni!